...
Ruskeværet hindret ikke barna i å kose seg og vifte med flaggene i toget i Oslo i 2008. I år kan været bli omtret det samme, spår meteorolog. Foto: Vidar Ruud, ANB

Grått og vått 17. mai

Hvis prognosene slår til, får det meste av Sør, Øst- og Vestlandet grått og til dels vått vær 17. mai.

Publisert 10.05.2012 kl 13:24 Oppdatert 10.05.2012 kl 14:01

Tips en venn på e-post:

Lenger nord er utsiktene imidlertid lysere.

Samtidig understreker vakthavende meteorolog Arild Mentzoni ved Meteorologisk institutt at det fortsatt er en stund til nasjonaldagen.

- Det er fortsatt en uke til. Vi har bare prognosene våre, sier han til NTB.

Prognosene er rett og slett litt vinglete, og mye kan skje, både i den ene og den andre retningen, ifølge Mentzoni. Det som er ganske sikkert, er at ingen høytrykk ligger an til å legge seg over Skandinavia. Usikkerheten ligger i hvor lavtrykkene vil plassere seg.

- Det kan bli grått og til dels vått østafjells og i vest, sør for Stad og Dovre. Lenger nord er det litt lysere utsikter. Særlig nord for Vestfjorden ser det ut som de stikker av med det beste været, forteller meteorologen.

Arild Mentzoni kan imidlertid nærmest love at lavlandet i Sør-Norge ikke får snø på nasjonaldagen.

- Men hvis man absolutt vil ha snø 17. mai, kan man dra til fjells. På Finse og opp mot Hardangerjøkulen er det stor sjanse for det, sier han.

For mange er 17. mai-turen til Hardangerjøkulen blitt en tradisjon.

Nord i landet får vi trolig de høyeste temperaturene 17. mai. På dagtid vil gradestokken kunne nå 10-15 grader. I sør ventes temperaturen å ligge rundt 10 grader, men den kan bli noe høyere hvis sola skulle titte fram.

Storm i sør i helgen

I starten av helgen vil et lavtrykk passere Sør-Norge fra sørvest mot nordvest. Det gir vind fra nordnordvest. På kysten og i fjellet vil den nå kuling i styrke, og aller lengst i sør kan den komme opp i storm.

Lørdag blir det ganske fint vær i sør, når lavtrykket «har gjort fra seg», ifølge meteorologen. Det kan imidlertid bli bygevær i Trøndelag.

- Det blir snø i fjellet, og man skal ikke så mange hundre meter opp for å få det, sier Mentzoni.

Også i nord blir det bygevær, med regn og sludd i lavlandet og snø i høyden lørdag. Søndag går det mot dårligere vær på Vestlandet, mens Østlandet får pent vær det meste av dagen. Møre og Romsdal, Trøndelag og Nordland får enkelte regnbyger, mens det kan hende Troms og Finnmark slipper unna dette, forteller meteorologen. (ANB-NTB)

På forsiden nå


...

Sunndal var ikke på fra start

Nyheter Fortjent tap mot Brattvåg. Les mer

Sykkelaktivitetsdag på Sunndalsøra

...

...

Ingen ulv skutt

Nyheter Og fellingstillatelsen gikk ut ved midnatt. Les mer

...

«Naken» i ny drakt

Kultur Møreforfatter Gunn Marit Nisja fikk seg en fin overraskelse midt i forberedelsene til ny bokutgivelse. Les mer

Aura Avis

Sentralbord: 71 58 98 00
Vakttelefon: 907 62 111
Ticogården, Åkersgt. 4
Postboks 43, 6601 S.øra

Nyttige e-poster

Abonnement
Redaksjonen
Annonse

Redaksjon

Ansvarlig redaktør og daglig leder:
Lars Steinar Ansnes: 71 58 98 01
Redaksjonssjef:
Arne Ulvund: 71 58 98 04
Sportsansvarlig:
Jan Ødegård: 71 58 98 02

Redaksjon

Bodil Rød: 71 58 98 06
Yngve Lie: 71 58 98 05
Ole Ragnar Ekren: 71 58 98 07

Annonse

Synnøve Kristiansen: 71 58 98 11
Rigmor Wang: 71 58 98 12

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.