Oslo (ANB): Fellesforbundet vil prioritere likelønn gjennom å gi ekstra lønnsløft til de lavtlønte.
Kampstart om:
|
Kjell Werner
E-post
|
|
| Publisert 09.03.2010 kl 18:06 Oppdatert 09.03.2010 kl 18:20 |
Industriarbeidere og hotellansatte setter rammen for årets lønnsoppgjør.
– De som har minst skal få mest. Alle kvinnene i hoteller og restauranter skal få mer i kroner og øre enn guttene og jentene i verkstedsindustrien, sier forbundsleder Arve Bakke til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
– Skal noen få mer, så må andre få mindre, sier forbundslederen og hever en advarende pekefinger mot de som kommer etter Fellesforbundet i lønnsoppgjøret.
Kravet er at alle skal få opprettholdt kjøpekraften mens lavtlønte grupper skal få noe ekstra.
Fredag starter forhandlingene om frontfagene i industrien, men om en drøy uke følger forhandlingene for hoteller og restauranter. Fellesforbundet har også disse medlemmene i sine rekker. Bakke sier at hotelloppgjøret vil danne en klar mal for andre oppgjør, siden denne bransjen ikke har lokale forhandlinger.
– Det som blir gitt av lavlønnsinnretning både for industrien og hotellansatte vil legge malen for innretningen av lavlønnstillegg i overenskomster som kommer senere i forhandlingene. Hotelloppgjøret blir førende for hvordan man definerer rammen som først blir gitt til industrien, sier Bakke.
Forbundslederen mener at også offentlig sektor må holde seg innenfor den samme økonomiske rammen som konkurranseutsatte bedrifter.
– Men de har muligheter til å styre en del av rammen til kvinnedominerte yrker, sier Bakke.
Han advarer imidlertid mot å ta i for hardt i oppgjøret.
– Vi må passe oss for at kostnadene ikke blir så store at det får konsekvenser for arbeidsplassene og hoteller må stenge dørene. Deler av kostnadsøkningen vil bedriftene kunne ta igjen hos kundene, men det er begrenset hvor mye man kan legge på prisene, sier Bakke.
– Samtidig må vi passe oss for at ikke presset på den enkelte hotellansatte blir for stort, sier Bakke og tenker spesielt på de som vasker og rer opp senger.
Han frykter mer outsourcing av arbeidsoppgaver, som igjen vil føre til dårligere lønns- og arbeidsvilkår.
– Da må folk jobbe mer for samme lønn, altså vaske flere rom og re enda flere senger, sier Bakke.
Beskjeden er klar til hotellkonger som Petter Stordalen.
– Han må fordele litt annerledes, sier Bakke og skynder seg med å legge til at de som driver godt i hotellbransjen skal ha honnør også. (ANB)
Statsråd Karl Eirik Schjøtt-Pedersen, som i sommerukene har vært mer synlig i offentligheten enn siden han ble utnevnt i fjor høst, skyter i et intervju med Dagens Næringsliv ned alle framstøt om å bruke offentlig privat samarbeid (ops) til å finansiere store utbyggingsprosjekter.
Les kommentaren her
Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.
Se alle bildene
Moldes jazzfestival ble arrangert for 50. gang i år. Se bilder fra både årets festival og mange av tidligere års høydepunkter!
Se alle bildene
Mercedes-AMG fant den perfekte plassen til å vise fram SLS AMG E-Cell, den kommende elektriske supersportsbilen.
Se bildene her