...
Nå kan det være gunstig å kjøpe hytte på fjellet. Foto: Vidar Ruud, ANB

Gunstig å kjøpe

Kjøpers marked, sier meglerbransjen om hyttesalget på fjellet i disse dager.

Publisert 15.02.2012 kl 14:22 Oppdatert 16.02.2012 kl 08:15

Tips en venn på e-post:


404 - Not found

Error message: Not enough arguments given

– For fritidseiendommer på fjellet er det definitivt kjøpers marked, sier nestleder Leif J. Laugen i Eiendomsmeglerforetakenes Forening (Eff). Han trekker fram blant annet det totale utbudet av fritidsboliger, som er høyere enn foregående år, den store byggeaktiviteten og den flate prisutviklingen.

Salget av fritidsboliger på fjellet gikk ned med 19 prosent i fjor, mens prisnivået var det samme som i 2010. Det viser en markedsanalyse som TNS Gallup har utarbeidet for Eff.

Christian Haatuft hos Eiendomsmegler 1 har omsatt en rekke hytter i Geilo-området, og bekrefter at det er langt mellom budrundene.

– Ofte går jeg i forhandlinger med kjøper for å komme overens om en pris. Det er få budrunder, sier han til NTB.

Meglerne som kjenner hyttemarkedet mener at kjøper er i en god posisjon ved forhandlinger om en overdragelse.

– Slik situasjonen og markedet er nå, har kjøper gode kort på hånden, sier Haatuft.

Eiendomsmegler Tore Rugsveen i DnB merker at de som nå er ute etter hytter på fjellet, ofte har spesifikke krav om beliggenhet og komfort.

– Mange vil gjerne ha hytte i et område de kjenner fra før og der de har venner og kjente, sier Rugsveen som selger hytteeiendommer i Ringsaker, blant annet på alt mer populære Sjusjøen.

I 2011 ble det solgt 1.798 fritidsboliger på fjellet mot 2.218 året før. Gjennomsnittsprisen for en hytte på fjellet var drøyt 1,7 millioner kr i fjor.

– Den flate prisutviklingen skiller seg vesentlig fra utviklingen i boligmarkedet, som har hatt betydelig prisoppgang de senere årene. For flere av Norges mest populære vintersportssteder har både antall solgte hytter og prisene gått ned i 2011, sier Laugen i Eff.

De kjente vintersportsstedene dominerer likevel salgsstatistikken og prisbarometeret. I 2011 ble det solgt 103 fritidsboliger i Trysil, det høyeste antallet i en enkeltkommune.

Hemsedal er landets dyreste hyttekommune. Der var snittprisen per fritidsbolig på 2.647.000 kroner i fjor. Stive priser er det også i Øyer kommune med en snittpris på 2.534.000 kroner.

Sterkest utvikling fra 2010 til 2011 har det vært i Krødsherad (med Norefjell), der prisene har økt med hele 40 prosent.

– Nærheten til Oslo kan forklare mye av den prisoppgangen, men det er usikkerhet knyttet til tallene siden det er omsatt relativt få hytter, sier Laugen. (ANB-NTB)

Eiendom til salgs og leie lokalt

Velg kategori

Velg område

De nyeste annonsene

Annonsere? Bestill annonse her

Nyeste bolig

Praktisk og sentral 2-roms andelsleilighet. VIS...

2879045

Parken Borettslag

Prisantydning: 420.000,-

Område: KRISTIANSUND N

Eiendomstype: Leilighet

Primærrom: 43m²

Antall rom: 2

Visning: 25.06.2013 18:00 - 18:00]

Mer om boligen

2879045
Annonsere i avis og på nett?
Visningskalender
Velg visningsdato
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn


Aura Avis

Ticogården, Åkersgt. 4
Postboks 43, 6601 S.øra

Nyttige e-poster

Abonnement
Redaksjonen
Annonse

Redaksjon

Ansvarlig redaktør og daglig leder:
Lars Steinar Ansnes: 907 62 625
Sportsansvarlig:
Jan Ødegård: 481 41 566

Redaksjon

Yngve Lie: 468 05 908
Ole Ragnar Ekren: 474 17 525

Annonse

Synnøve Kristiansen: 913 13 610
Rigmor Wang: 911 65 003

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.