– En god idé.
SUNNDAL: Ståa i kampen mot gyrodactylus salaris i Driva ble informert om fra et toppet lag som møtte i økonomi- og planutvalget tirsdag.
Trond Haukebø fra fylkesmannens miljøavdeling var invitert for å informere om arbeidet, og med seg hadde han gyro-eksperten Jarle Steinkjer og avdelingsleder Yngve Svarte fra Direktoratet for naturforvaltning.
Haukebø selv kunne blant annet presentere hvordan fiskesperra muligens kan komme til å se ut.
– Foreløpig er det bare en idé, men den er så god at vi synes den er morsom å snakke om.
Sweco, som vant anbudet om å bygge sperra, har skissert ei løsning for stålbjelker som spuntes ned i elvebunnen og det støpes plater på tvers over som skal henge på spuntveggen.
Sperra vil da bli seks meter høy. Blir denne løsninga valgt, mener Sweco at mye kan prefabrikkeres, noe som gjør det både enklere, billigere og sikrere å montere.
Sperra skal dimensjoneres for å kunne stå i 20 år, men skal i utgangspunktet driftes i minst sju, kanskje ti, år.
Ellers var det lite nytt trioen hadde med seg, men informasjonen til utvalget har tidligere vært i minste laget. Derfor var det ingen sure miner da det ble brukt langt utover tidsramma på informasjonsbolken.
19. oktober inviterer Norske lakseelver i samarbeid med blant andre Driva elveeierlag til fagseminar om gyro i Oppdal. Seminaret vil være tungt representert av fagfolk, og delegasjonen oppfordret til deltakelse.